Türkçe   İngilizce   Almanca   Fransızca   İtalyanca
ANA SAYFA ÜRÜNLERİMİZ SİPARİŞ FORMU KURUMSAL AR-GE KALİTE TEKNİK BİLGİLER İLETİŞİM

Üretim

OKLAS, ürün ve kalıp tasarım - kauçuk karışımı hazırlama süreçlerinden ambalajlama ve sevkiyata kadar tüm üretim süreçlerini, tasarım ve imalatını yaptığı kalıplarla, modern üretim hatlarında gerçekleştirmektedir. Üretimde kullanılan malzeme ve hammaddelerin sipariş-tedarik, teknik ve idari kabul süreçlerinden itibaren üretimin tüm süreçleri için hazırlanmış kontrol planları, uluslararası standartları ve müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde uygulanmaktadır.

SÜREÇLERİMİZ VE EKİPMANLARIMIZ

KALIP TASARIM - KALIP İMALAT SÜREÇLERİ

Makina Parkı: CNC Torna, CNC Freze, Taşlama, NC Tornalar ve Kalıp Yüzey Kumlama Makinası

Müşteri talep ve beklentilerini karşılayabilecek özelliklerdeki parçalara ait kauçuk ve metal kalıplarının CAD / CAM süreçleri, UNIGRAPHICS ve ESPRIT MOLD (AUTON) programları ile hazırlanıp, CNC yatay ve dik işlem merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Kalıp ve üretim metod tasarımlarında uluslararası standartlar, müşteri beklentileri, kalıp imalat maliyeti, imalat şartlarına uygunluk, piyasa rekabet koşulları, maksimum verimlilik, ürün kalitesinin sürekliliği gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Müşterilerimiz ancak bu şartlarda, doğru kalitede ürünleri, verimli fiyatlar karşılığında tedarik edebileceklerdir.

KAUÇUK KARIŞIMI HAZIRLAMA SÜREÇLERİ

Makina Parkı: Karışım Malzemeleri Karıştırma-Bamburi (Banbory-Mixer), Karışım Tabaka Hazırlama- Valsler(merdane) ve Karışım Ön şekillendirme-Barwell

Doğal Kauçuk-NR, Nitril Kauçuk-NBR, Kloropren Kauçuk-CR, Etilen Propilen Dien Kauçuk-EPDM, Florokarbon / Viton® Kauçuk-FKM, Silikon Kauçuk-VMQ, Hidrojene Nitril Kauçuk-HNBR, Bütadien Kauçuk-BR, Stiren Bütadien Kauçuk-SBR

Başta yukarıda sayılan kauçuk tipleri olmak üzere, müşterilerimizin istediği sertlikte, renkte ve istenilen ortam şartlarına dayanıklı, uluslararası standartlarda karışımlar, uzman kadromuz ve teknolojik ekipmanımız ile hazırlanmaktadır. Karışım hazırlamada temel unsurlarımız; doğaya zarar vermemek ve maliyetleri verimli hale  getirmek. Karışımlar, üretim firelerini en aza indirgemek için ürünün şekline, hacmine ve kalıp tasarımına göre ön şekillendirme (pre-form) işleminden geçirilmektedir. Karışımlar bu işlemden sonra üretime (vulkanizasyon) hazır hale gelmektedir.

METAL YARI MAMUL HAZIRLAMA SÜREÇLERİ

Makina Parkı: Eksantrik Pres, Kaynak Makina-Ekipmanları ve Yüzey Kumlama Makinası

Metal+kauçuk ürünlerde kullanılan metal yarı mamuller bu bölümde hazırlanır. Bu yarı mamullerin imalatları müşteri talep ve beklentilerinin gerektirdiği özellikler, toleranslar yerine getirilerek yapılır. Kauçuk malzeme ile temas edecek yüzeylere kumlama operasyonuyla pürüzlendirme uygulanır, temizlenir ve çevre mevzuatına uygun özelliklerde koruyucu kaplama yapılır. Kaplama süreçlerinde insan sağlığına zarar veren ağır metaller kullanılmaz. Son olarak yapışma yüzeylerine şartnamelere uygun yapıştırıcı uygulamaları yapılır ve böylece vulkanizasyon sürecine hazır hale getirilmiş olur.

VULKANİZASYON SÜREÇLERİ

Makina Parkı:  Kauçuk Enjeksiyon Presleri, Vakumlu Kauçuk Presler, Muhtelif Kauçuk Presler, Bitmiş Kauçuk Parça Kesme Makine-Ekipmanları ve Poskür Fırınları

Bu süreçte yarı mamul ürünler, onlara son mamül şeklini verecek olan kalıplar kullanılarak, en uygun vulkanizasyon presi ile imal edilir. Zaman, malzeme, işçilik, makina unsurları açısından maksimum verimli üretimler için araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürekli devam etmektedir. Ürünü etkileyen tüm süreçler sistematik bir şekilde kontrol altında tutulmaktadır. 

 

SON İŞLEMLER, KONTROL, AMBALAJ, SEVKİYAT SÜREÇLERİ 

Makina Parkı: Azot ile Çapak Alma Sistemi, Kamera Kontrollü Ürün Kontrol Sistemi 

Bu süreçte, vulkanizasyondan çıkan ürünler üzerindeki kesme, kauçuk çapak temizleme işlemleri teknolojik kesme ve çapak alma sistemlerinde yapılmaktadır. İşlemleri tamamlanan ürünlerin müşteri beklentilerine uygunlukları teknolojik kamera kontollü sistemlerde kontrol edilmekte ve ambalaja hazır duruma getirilmektedir. Ambalajlama süreçlerinde de müşteri beklentileri dikkate alınmaktadır.

Aksi bildirilmedikçe OK-LAS imalatlarında DIN-ISO 3302-1-M3-X3 / DIN-ISO 3302-2-M normları dikkate alınmaktadır.


OK-LAS Okyanus Lastik Sanayi Tic. Ltd. Şti.

Kaynaklar San. Bölgesi Çalık Halil Mah.
M.K. Paşa Cad. Bahadır Sk. No:3 Çalı - Bursa / TÜRKİYE
Tel : (+90 224) 482 48 70-71
Fax : (+90 224) 482 48 72
E-mail : info@ok-las.com