Türkçe   İngilizce   Almanca   Fransızca   İtalyanca
ANA SAYFA ÜRÜNLERİMİZ SİPARİŞ FORMU KURUMSAL AR-GE KALİTE TEKNİK BİLGİLER İLETİŞİM

Malzeme Özellikleri

BR - Bütadien Kauçuk (Butadiene Rubber)

Kopma mukavemeti değerleri çok düşüktür. Bundan dolayı Doğal Kauçuk (NR) ve Stiren Bütadien Kauçuk (SBR) ile birlikte kullanılır. Aşınma ve çatlama mukavemetleri çok iyi olduğundan, taşıt lastikleri imalatlarında kullanılır. Düşük ısılarda çok iyi elastik özellikler gösterir. NR ve SBR ile birlikte kullanılmasının bir başka nedeni de işlenme zorluğudur. Ancak NR ve SBR birlikte kullanıldıklarında karbon siyahı ve yağ miktarı arttırılabilir. Ekstrüzyonda ve kalıp içinde akma özellikleri iyileştirilebilir; Tekstil malzemelere yapışkanlığı arttırılabilir. Nihai parça boyutları daha dengeli olabilir. BR malzeme sızdırmazlık elemanı olarak kullanılamaz.

CR - Kloropren Kauçuk (Chlorine Butadiene Rubber)

Yapısındaki klor atomundan dolayı polar* özelliği iyileşir. Bundan dolayı da bir çok yağa ve yanmaya karşı direnç kazanır.

*Polar özellik : Aynı malzeme üzerinde hem negatif , hem de pozitif yük özelliğinin görülmesidir. Örneğin su polar özellik gösterir. Yani sudaki hidrojen atomlarından dolayı pozitif yük, oksijen atomlarından dolayı negatif yük özellik (polar özellik) görülür. Böylelikle polar özellikte malzemeler daha güçlü moleküler bağlar kurarlar.

Hava ve ozona karşı dayanıklıdır. Su ve kimyasallara, asitlere dayanıklıdır. Düşük gaz geçirgenlik özelliği gösterir. Tekstil ve metal malzemelere yapışma özelliği kuvvetlidir. Yanmazlık özelliğinden dolayı, yanma riski taşıyan sistemlerde kullanılacak muhtelif parçaların üretimlerinde kullanılır. Mükemmel aşınma direnci ve üstün mekanik özellikleri nedeniyle taşıyıcı - götürücü bantlarda (konveyor), V kayışlarda, körük, titreşim ve darbe takozu, dalgıç elbisesi, yüksek basınçlı hidrolik ve fren hortumları, conta, tampon, cam silecek lastikleri, membran, elektrik kablo izolasyon malzemesi, silindir kaplaması kimyasal madde tank kaplama imalatlarında kullanılır. Soğutucu gazlarıyla temasın olduğu sistemlerde, fren sistemlerinde ve orta dereceli asitlerin bulunduğu ortamlarda sızdırmazlık elemanı olarak kullanılır.

Çalışma sıcaklığı -20 °C ile 120 °C arasındadır.

EPDM - Etilen Propilen Dien Kauçuk (Ethylene Propylene Diene Rubber)

Etilen ve Propilen monomerlerinin yanı sıra üçüncü bir Dien monomeri nin de reaksiyona girmesi ile elde edilmektedir. Bu oluşum diğer polimerler ile karıştırılabilme özelliğini ve peroksit dışında kükürt sistemleri ile de vulkanizasyon olanağını sağlar. EPDM Malzeme ısı, ışık ve oksidasyona karşı mükemmel dayanıklılık gösterir. Yoğunluğu düşük olduğundan hafif malzemelerin üretiminde de kullanılır. Dolgu ve yağ alabilme kapasitesi yüksek olduğundan düşük maliyetli karışımlar yapma imkanı sunar. Sulu ve konsantre asitlere, alkalilere, fosfat-ester esaslı alev almaz hidrolik sıvılara, silikonlu sıvılara, sıcak su ve buhar ortamlarına dayanıklı olduğundan bu ortamlarda çalışacak sızdırmazlık elemanları imalatlarında kullanılır. Dieletrik özelliği ile yüksek voltaj kablolarında yalıtkan malzemesi olarak kullanılır. Ozon* ve açık hava direnci, sürekli kalıcılık ve ısıda yaşlanma direnci, organik çözücülere direnci, yalıtkanlık özelliği, düşük sıcaklıktaki esneklik özelliği iyidir. .

*Ozon; Aktif olarak bilinen ozon (O3), en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları etkisiyle oluşur. Dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur. Yıldırımlar sonrasında oluşan ozon havayı temizler. Özellikle yükseltilerde ve deniz kenarlarında hissedilen temiz hava, oluşan ozon sayesinde temizlenmiş temiz havadır.>> Yüksek katkı oranında fiziksel özelliklerinin iyi olması, özgül ağırlığının az olması ve hızlı karışma, ekstrüzyon ve vulkanizasyon özelliği üretim avantajlarındandır. Kapı ve cam fitili, sünger fitil, radyatör ve ısıtma hortumu, beyaz eşya körük ve contaları, konveyör kayışları, endüstriyel ve otomotiv körükleri, su ve kimyasal tankları kaplama malzemesi, silindir kaplama malzemesi imalatlarında tercih edilmektedir.

-40 °C ile 150 °C arasında kullanılabilir.

FKM - Fluoro Elastomer Kauçuk (Fluoro Carbon Rubber)

Yapısındaki Flour nedeniyle yüksek polar* özellik ve doymuş özellik gösterir.

*Polar özellik: Aynı malzeme üzerinde hem negatif , hem de pozitif yük özelliğinin görülmesidir. Örneğin su polar özellik gösterir. Yani sudaki hidrojen atomlarından dolayı pozitif yük, oksijen atomlarından dolayı negatif yük özellik (polar özellik) görülür. Böylelikle polar özellikte malzemeler daha güçlü moleküler bağlar kurarlar.

Yüksek sıcaklık, yağ ve yakıt dayanıklılık özellikleri çok iyidir. Yüksek sıcaklıklarda çalışabilmektedir. Şişme özelliği düşüktür. Aromatik hidrokarbonlara, yağlara, greslere, kimyasal maddelere, asitlere, petrol yağlarına ve solventlere dayanıklıdır. Oksijen ve ozon* a dayanımı yüksektir. Yanmaya karşı dirençlidir; alev almaz. Gaz geçirgenliği düşüktür. İşlenmesi zor ve pahalı bir kauçuk malzemedir. Besin maddeleri ile teması uygun değildir.

*Ozon; Aktif olarak bilinen ozon (O3), en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları etkisiyle oluşur. Dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur. Yıldırımlar sonrasında oluşan ozon havayı temizler. Özellikle yükseltilerde ve deniz kenarlarında hissedilen temiz hava, oluşan ozon sayesinde temizlenmiş temiz havadır.

-30 °C ile 250 °C arasında kullanılabilmektedir.

NBR - Nitril Kauçuk (Acrylonitrile Butadiene Rubber)

Akrilonitril ve Butadien monomerlerinin yardımcı katkılar yardımıyla karıştırılması sonucu oluşur. Karışım içindeki akrilonitril oranı malzemenin özelliklerini belirler. Genellikle karışım içindeki akrilonitril oranı %18 ile %50 arasında değişir. Akrilonitril, karışıma polar özellik kazandırarak hidrokarbonlara karşı çözünmeyi azaltır.

*Polar özellik : Aynı malzeme üzerinde hem negatif , hem de pozitif yük özelliğinin görülmesidir. Örneğin su polar özellik gösterir. Yani sudaki hidrojen atomlarından dolayı pozitif yük, oksijen atomlarından dolayı negatif yük özellik (polar özellik) görülür. Böylelikle polar özellikte malzemeler daha güçlü moleküler bağlar kurarlar.

Karışım içindeki akrilonitril oranı arttıkça; malzemenin yağlara, yakıtlara, yağlayıcı maddelere, greslere, gazlara dayanıklılığı artar. Yoğunluğu, sertliği, pişme hızı artar. Karışımın işlenebilirliği kolaylaşır. Mekanik özellikleri iyileşir. Elastikiyet katsayısı, sürekli kalıcılık değeri, yaşlanma, yorulma ve aşınmaya karşı direnci artar; ömrü uzar. Karışım içindeki akrilonitril oranı azaldıkça; malzemenin düşük sıcaklıklardaki dayanımı azalır. Gaz geçirgenliği düşer (Bütil kauçuk özelliklerine yaklaşır). Kalıcı deformasyon değerleri kötüleşir. Elastikiyeti azalır. Üretimi zorlaşır. Genel amaçlı en fazla kullanılan, sızdırmazlık elemanları imalatında tercih edilen, yerine getirdiği fonksiyonlara göre maliyet-fiyat avantajı sunan bir malzemedir. Katkı maddeleri ile ozon ve açık hava direnci arttırılabilir. .

*Ozon; Aktif olarak bilinen ozon (O3), en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları etkisiyle oluşur. Dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur. Yıldırımlar sonrasında oluşan ozon havayı temizler. Özellikle yükseltilerde ve deniz kenarlarında hissedilen temiz hava, oluşan ozon sayesinde temizlenmiş temiz havadır.

Sızdırmazlık elemanları (conta, o-ring, yağ keçesi vb…), kaplin, membran, benzin hortumu, yağ hortumu, pnömatik hortumları, hidrolik hortumları, bağlantı elemanları, konveyör kayışları, silindir kaplama, aşınamaya dayanıklı parçalar, işçi elbise ve botları, kauçuk klişe ve mühür imalatlarında kullanılabilmektedir.

-40 °C ile 100 °C arasında kullanılabilmektedir.

NR - Doğal / Tabii Kauçuk (Natural Rubber)

Ticari amaçlı Doğal Kauçuk imalatı “Hevea Brasiliensis” kauçuk ağacından elde edilmektedir. Kauçuk ağacının kabuğundaki süt beyazı sıvıya “Lateks” adı verilmiştir. Yılın belli dönemlerinde kauçuk ağacının kabuğuna kanal açılarak lateks sıvısı akıtılır ve bir kapta toplanır. Toplanan sıvının %30-40 kısmından kauçuk elde edilir. Doğal kauçuğun düzenli bir yapıya sahip olmasından, fiziksel özellikleri olumlu etkilenir. Bu olumlu özellikler; kopma mukavemetinde, yırtılma mukavemetinde, çiğ kauçuk mukavemetinde, elastikiyet özelliğinde yüksek değerler, iyi dinamik özellikler, kalıcı deformasyon özelliğinde düşük değerler olarak sıralanabilir. Oluşan bu olumlu özelliklerinin yanı sıra depolama şartlarında sertleşme, hazırlama proseslerinde malzemede iç ısı artışı risklerine dikkat etmek gerekmektedir.

Doğal kauçuğun önemli başka bir özelliği de yük ve gerilim altında da yapısının düzgünleşmesidir. Bu özelliğinden dolayı yapısında kuvvetlendirici dolgu maddesi olmasa bile kopma mukavemet değerleri artmaktadır. Dünyada üretilen doğal kauçuğun 2/3 ü taşıt lastikleri imalatında; kalan bölümü de mekanik parçalar (titreşim ve darbe sönümleme parçaları, burçlar, yay özellikli parçalar, motorlar için titreşim sönümleyici bağlantı parçaları), ayakkabı tabanı, hortum, konveyör bantları, zemin kaplamaları, sünger, yapıştırıcı imalatlarında kullanılmaktadır.

-60 °C ile 90 °C arasına kullanılabilmektedir.

SBR - Stiren Bütadien Kauçuk (Styrene Butadiene Rubber)

Dünyada en çok kullanılan, düşük maliyetli sentetik kauçuk türüdür. 3 Birim Bütadien, 1 birim Stiren monomer inin katkılar yardımıyla karıştırılması sonucunda oluşturulur. Doğal kauçuğun aksine karışımın yapısı düzensizdir. Bir çok uygulamada doğal kauçuğun yerine kullanılmaktadır. Doğal kauçuğa göre işlenmesi daha kolaydır ve daha kısa sürede işlenir. Ekstrüzyon metodu ile üretime elverişlidir. Elastikiyet özelliği doğal kauçuk kadar iyi değildir. Fakat aşınma, yaşlanma ve ısıya dayanım özellikleri doğal kauçuktan üstündür. Çözücü kimyasallara, glikol esaslı fren yağlarına, alkole, seyreltilmiş asitlere, bazlara dayanıklıdır. Yakıtlara ve yağlara dayanıklı değildir. Taşıt lastiklerinde, açık renkli teknik malzemeler, ekstrüzyon malzemeler, kablo ve elektrik malzemeler, fren ve debriyaj balataları, şeffaf bantlar, yapıştırıcılar, dinamik parçalar (V Kayış) imalatlarında yaygın olarak kullanılır.

-50 °C ile 100 °C arasında kullanılır.

VMQ - Silikon Kauçuk (Silicone Rubber)

Polimer kauçukların aksine Silisyum ve Oksijen bağ sistemlerinden oluşur. Bağlar arasındaki kuvvetlerin zayıf olmasına karşın stabil yapısı vardır. Oluşan bağ yapıları “ Q “ harfi ile ifade edilir. Hazırlanması sırasında kullanılan yardımcı malzemelere göre adlandırmaları değişiklik gösterir. Silikon Kauçuk Karışımı, Metil (CH - Doymuş Hidrokarbon) ile hazırlanmış ise “ MQ “, Metil Vinil (Doymuş ve Doymamış Hidrokarbon) ile hazırlanmış ise “ VMQ “, Fenil Metil (Organik Hidrokarbon ve Doymuş Hidrokarbon) ile hazırlanmış ise “ PMQ “ harfleri ile ifade edilmektedir. Ultraviyole ışınlara, ozon* a ve dış etkenlere, hava ve neme karşı dayanıklılığı mükemmeldir. .

*Ozon ; Aktif olarak bilinen ozon (O3), en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları etkisiyle oluşur. Dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur. Yıldırımlar sonrasında oluşan ozon havayı temizler. Özellikle yükseltilerde ve deniz kenarlarında hissedilen temiz hava, oluşan ozon sayesinde temizlenmiş temiz havadır.

Dieletrik (izolasyon / yalıtkanlık) özelliği çok iyidir. Zor yanıcılık, üstün elastikiyet, kolay boyanabilirlik özelliklerine sahiptir. Zehirli olmaması, fizyolojik açıdan zararsız olması nedeniyle gıda ve sağlık alanlarında yoğun kullanılır. Elektrik-Elektronik sektöründeki kablo, kablo uçları, izolatörler, tuş takımları; otomotiv sektöründeki buji kabloları, buji başlıkları, distribütör kapak contaları, radyatör hortumları, sızdırmazlık elemanları, yalıtımlı fren diyaframları; endüstriyel diğer sektörlerdeki fırın contaları; gıda ve tıp sektörlerindeki bir çok önemli parçaların, bebek emzikleri, gaz maskeleri, soğutucu dolapların sızdırmazlık contaları, ozon ünite ve sistemlerinin sızdırmazlık contaları; inşaat sektöründeki sızdırmazlık malzemeleri imalatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaşlanma direnci çok iyidir. Ömrü uzundur. Toprak altında bile yaşlanmaz. Şeffaf olarak işlenebilirliği mümkündür. Pahalı bir malzemedir.

-60 °C ile 200 °C arasında kullanılır.


OK-LAS Okyanus Lastik Sanayi Tic. Ltd. Şti.

Kaynaklar San. Bölgesi Çalık Halil Mah.
M.K. Paşa Cad. Bahadır Sk. No:3 Çalı - Bursa / TÜRKİYE
Tel : (+90 224) 482 48 70-71
Fax : (+90 224) 482 48 72
E-mail : info@ok-las.com