Türkçe   İngilizce   Almanca   Fransızca   İtalyanca
ANA SAYFA ÜRÜNLERİMİZ SİPARİŞ FORMU KURUMSAL AR-GE KALİTE TEKNİK BİLGİLER İLETİŞİM

Yararlı Bilgiler

O-ring (Oring) Nedir ?

O-ringler basit, kullanımı-montajı kolay ve ucuz sızdırmazlık elemanlarıdır. O-ringler bu özelliklerinden dolayı hidrolik, pnömatik, çeşitli sıvı ve gaz sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. O-ringler uzay, havacılık, tıbbi teknolojiler gibi kritik alanlar başta olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde geniş bir uygulama alanına sahiptirler. O-ringler uygun çalışma ortamı ve malzeme sağlandığı taktirde hem statik hem de dinamik uygulamalarda kullanılabilirler. O-ringler diğer sızdırmazlık elemanlarına göre daha az yer kapladıklarından ve her iki yönlü de sızdırmazlık sağladıklarından dizaynı kolaylaştırlar. Montaj hatalarına karşı düşük risk taşırlar. O ring uygulamalarından iyi sonuç almak için; uygun ölçülendirme ve doğru malzeme secimi yapılmalı ve metal parçaların yüzey kalitesinin uygun olması gerekmektedir. O-ringlerin montaj yapılacakları yüzey ve kanalların işlenmesi kolaydır. Diğer sızdırmazlık elemanlarına göre o-ringlerin daha kaba işlenmiş yüzeylerde kullanılabilme olanakları vardır.

Vibrasyon (Titreşim) Takozları Ne İşe Yarar?

Dairesel (silindirik/makara) Titreşim (vibrasyon) Takozları

Dairesel vibrasyon kontrol elemanları, kauçuk malzeme yapılarındaki iç sürtünmeler yardımıyla titreşimleri (titreşime neden olan enerji yığılmalarını) yutarlar, sönümlerler. Birbirine bağlı çalışan sistem elemanları arasında çarpmaya, darbeye karşı koruma sağlarlar. Sistem elemanlarının üretim toleranslarından kaynaklanan boşlukları karşılarlar. Böylelikle sistem parçalarına gelen eksenel ve radyal hareketi, kuvvet yığılmalarını azaltarak uzun ömürlü çalışmalarını sağlarlar. Motor, dizel motor, kompresör, jeneratör, pompa, hidrofor, makina, havalandırma kanalları, fan - vantilatör, HVAC sistemleri, iş makinaları, inşaat makinaları, konveyör ve bant sistemleri, tarım araç - gereçleri, denizcilik (marine) ekipmanları, trafolar, test cihazları, kurutma makinaları, elekler, vibrasyonlu çapak alma makinaları, amortisör, boru sabitleyicileri, platformlar, darbeli çalışan presler gibi titreşime maruz kalan bir çok sistemde kullanılmaktadırlar.

Kauçuk Terminolojisi

Polar özellik: Aynı malzeme üzerinde hem negatif , hem de pozitif yük özelliğinin görülmesidir. Örneğin su polar özellik gösterir. Yani sudaki hidrojen atomlarından dolayı pozitif yük, oksijen atomlarından dolayı negatif yük özelliği (polar özellik) görülür. Böylelikle polar özellikte malzemeler daha güçlü moleküler bağlar kurarlar.

Ozon: Aktif olarak bilinen ozon (O3), en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları etkisiyle oluşur. Dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur. Yıldırımlar sonrasında oluşan ozon havayı temizler. Özellikle yükseltilerde ve deniz kenarlarında hissedilen temiz hava, oluşan ozon sayesinde temizlenmiş temiz havadır.

Aşınma Dayanımı : Vulkanize olmuş parçanın aşındırıcı kuvvete karşı gösterdiği direnç.

Çapak : Kalıplama işlemi sırasında, kalıplanmış mamulün yüzeyinden taşan ve toleranslarla sınırlandırılan kauçuk fazlalığı.

Rejenere Kauçuk : Vulkanize edilmiş kauçuğun yeniden kullanılır duruma gelmesi işlemi.

Peptizasyon : Kauçuğun kimyasal metodlarla yumuşatılma işlemi.

Viskozite : Malzemenin akmaya karşı göstermiş olduğu direnç.

Polimer : Temel maddelerin ana yapı taşları.

Elastomer : Kuvvet etkisiyle oda sıcaklığında uzatılabilen, kuvvet etkisi kalktığında hemen hemen orjinal haline dönebilen polimerik malzemeler.


OK-LAS Okyanus Lastik Sanayi Tic. Ltd. Şti.

Kaynaklar San. Bölgesi Çalık Halil Mah.
M.K. Paşa Cad. Bahadır Sk. No:3 Çalı - Bursa / TÜRKİYE
Tel : (+90 224) 482 48 70-71
Fax : (+90 224) 482 48 72
E-mail : info@ok-las.com